Nerenin
Gülnar nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Gülnar nerenin ilçesi

Gülnar nerenin ilçesi bilir misiniz ? Buram buram Türkmen kokan bu diyarlar zamanında nice medeniye ziyaretgahlık yapmıştır. Gülnar nerenin ilçesi...

Gülnar nerenin ilçesi bilir misiniz ? Buram buram Türkmen kokan bu diyarlar zamanında nice medeniye ziyaretgahlık yapmıştır.

Gülnar nerenin ilçesi


Gülnar, Akdeniz Bölgesinde bulunan, Mersin ilinin ilçesidir. Toros dağlarının Taşeli Platosuna kurulan ilçemiz üzümü ile meşhurdur. Gülnar, doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir Türkmen yayla kentidir. Birçok medeniyetlerin içerisinde barındıkları ilçemizin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlçemizin bugünkü halkı 1230 yılında Orta Asya Balkaş  gölü kıyısındaki Gülnar’dan göç ederek ilçeye yerleşen Türkmenlerdir. Anayurdundan zorunlu olarak göç etmek mecburiyetinde kalan, göçtükleri yerin adı olan ve göçerlerin ataları Gülnar Hatun’un adını vermişlerdir. İlçemiz 1916 yılanda resmen ilçe ilan edilmiştir. ilçemizin tarihi geçmişinden birçok eser bulunmaktadır. Mennan(Mennen) Kalesi Tarihin ayakta kalan eserlerinden biridir. Kalenin güney tarafı diğer taraflara göre daha az yüksek görünen tarafıdır. Bunun için bu yön kuleler ve kale burcuna benzeyen büyük yapılarla korunmuştur. Kalede ayakta duran en sağlam yapı burasıdır, uzaktan bir kale burcunu andırmaktadır. Gülnar coğrafyasının en eski yerleşimi olan Kirshu Antikçağ’dan günümüze Luvi, Pers, Helen, Roma, Bizans, selçuklu, Osmanlı uygarlıklarının izlerini, duvar yazısını ve resimleri taşıyan çok önemli bir örendir. Burada yapılan yüzeysel arkeolojik araştırmalardaki buluntular yalnız bölgemizin değil Anadolu Uygarlıkları’nın da geçmiş tarihine ışık tutacak değerlerdir.Eski haritalarda isim Beydili Kalesi olarak geçmektedir.Eski adı Hortu olan 1960 yılında adı değiştirilerek Demirözü yapılmıştır. Demirözü’nde tarihi kalıntıların çok oluşu burada daha önceden yaşamış bir medeniyetin olduğu konusunda kesin delildir. Köy içindeki Maltepesi’nde büyük bir höyük bulunmaktadır. Höyüğün içine doğru uzanan bir de kuyu vardır. Bunların yanısıra Şeyh Aliyyi Semerkandi türbesi ve Şeyh Ali pınarı bulunmaktadır.Tarihi ve muhteşem doğasıyla gezip görülecek yerler arasındadır.

İlçemize yapacağınız ziyaretler için tereddüt etmeden seyahat planları yapmaya başlayabilirsiniz. İlçe halkı sizi en iyi şekilde ağırlayarak, misafirperverliğini ortaya koyacaktır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu