Sürmeli nerenin ilçesi

Sürmeli nerenin ilçesi
Paylaş
 

Ülkemizde Sürmeli isminde birçok otel birkaç tane de mahalle ve köy vardır. Sürmeli nerenin ilçesi sorusuna Sürmeli’nin ilçe değil köy olduğunu söyleyerek yanıt veriyoruz.

Gıda kaynaklarının giderek bozulması ve yanlış beslenme kaynaklı hastalıkların yaygınlaşması nedeniyle organik ürünlere talep gün geçtikçe artmaktadır. Samsun’un Bafra İlçesinde bulunan Sürmeli Köyünde kurulan organik pazara gösterilen yoğun ilgi bunun bir kanıtıdır.

Sürmeli Köyü hakkında

Yunanistan ile yapılan nüfus değişimi anlaşması gereği Yunanistan’ın Kavala Bölgesi Olucak Köyünden gelen Türklerin yerleştirilmesiyle oluşturulan Sürmeli Köyünde iklimin müsait olması neticesinde 90 yıl boyunca tütün yetiştiriciliği yapıldıktan sonra tütün yetiştiriciliğinin artık kar getirmemesi nedeniyle 2010 yılında farklı tarım ürünlerinin yetiştiriciliğine başlanmıştır.

Bafra Kaymakamlığı Özel İdare Dairesi’nin 2010 yılındaki İkizpınar Damla Sulama Projesi ile civar köylere İkizpınar Göleti’nden su verilmesiyle toprakları verimli olan köyde sebze-meyve üretiminde patlama olmuştur.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve İlçedeki Tarım Müdürlüğü teşkilatının organize ettiği toplantılar neticesinde Sürmeli Köyündeki organik üretim kapasitesinin zengin olduğu görüldü.

Üyelerinin çoğu kadınlardan oluşan Sürmeli Köyü Derneği’nin kurulması halkın bu konuda organize olmasını ve bilinçlenmesini sağladı.


Şimdilerde Sürmeli Köyünde her hafta sonu organik Pazar kuruluyor ve üreticiler aracı olmadan ürünlerini tüketicilere satma imkanı buluyor.

Sürmeli Köyündeki başarı öyküsü başka yerlerdeki çiftçiler için de umut oldu.

Sürmeli Köyüne nasıl gidilir ?

İstanbuldan kara yolu ile Sürmeli Köyü’ne gelmek için E80 yolundan gidilerek Bolu’yu geçtikten sonra Gerede sapağından Sinop Yoluna dönülür. Sinop’a varmadan Gerze’den Samsun Yoluna dönülür. Bafra’ya gelince yönlendirme tabelaları takip edilerek 18 dakikada Sürmeli köyüne ulaşılabilir.

Sürmeli nerenin ilçesi

İstanbul’dan uçaklşa veya Ankara istikametinden ulaşmak için önce Samsun’a geldikten sonra Sinop yoluna girilir. Bu aynı zamanda Bafra’ya giden yoldur. Bafra’ya gelmeden Lengerli istikametine doğru sapılır. Lengerli’yi geçtikten sonra Sürmeli Köyüne ulaşılır.

 

Bu yazı 118 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu