Yahyalı nerenin ilçesi

Yahyalı nerenin ilçesi, ilçede gezilebilecek nereleri var, ne yiyebiliriz merak ediyorsanız okumaya devam. Karpuzbaşı şelalesi nerede onu da öğrenmiş olacaksınız ?

Yahyalı nerenin ilçesi


Yahyalı, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan, Kayseri ilinin ilçesidir. Yahyalı Türkler tarafından kurulmuştur. Turizm açısından çok önemli bir ilçe olan Yahyalı, birçok tarihi yapıtları içinde barındırmaktadır. Doğal güzellikleriyle de meşhur olan ilçemizde vadiler ve şelaleler bulunmaktadır. Sosyal yönden de zengin olan ilçemizde değişik bölgelerden gelen hayvanları bir arada toplayan hayvanat bahçesine sahiptir. Türk turizminin geleceği açısından çok mühim olan Aladağlar Milli Parkı’nın Yahyalı sınırlarında doğa harikalarından Kapuzbaşı Şelaleleri, Hacer Ormanı, Yedigöller bulunmaktadır.  Hacer Ormanı doğal güzelliği açısından önemli olan Türkiye’nin en iyi post ormanı olması özelliğini taşımaktadır. Etrafı çok dik yamaçlardan oluşmuş, Yedigöllere girişlerin ve çıkışların gerçekleştirildiği, yaban hayatının varolması ve helikopter pistinin bulunması ziyaretçilerinin en çok ilgilerini çeken faktörlerdendir. Türkiye’nin sayılı kuş cenneti arasında olan ve gün geçtikçe önemi büyük derecede artan Sultansazlığı hemen yanı başında tuzlu sisteme sahip Yay Gölü ile birlikte büyük alana sahip önemli kaynak değerdir. Tatlı su eko sistemi bünyesinde tutan Yay Gölü bitkiler ve hayvanlar için daima bir cennet oluşturmaktadır. Kapuzbaşı Şelalesi, Elif Şelalesi, Yeşilköy Şelaleleri, Derebağ Şelalesi’de doğal zenginleri oluşturan görülmeye değer bir yerdir. Bunların yanı sıra ilçemizde eşsiz güzelliği olan Zamantı Vadisi vardır. Bölgede, mantı, arabaşı, tandır böreği, bezdirme gibi birçok yöresel tatlar mevcuttur.

İlçemizi ziyaret ederken seyahat planınız için güzel bir konaklama merkezi seçebilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde hizmet veren ve huzurlu ortamlar sunan bir çok konaklama merkezi ilçemizde mevcuttur.

Bu yazı 698 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu