Nerenin
Yeşilhisar nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Yeşilhisar nerenin ilçesi

Yeşilhisar nerenin ilçesi biliyor musunuz ? Burada çok kilise var ama isimleri hep Türkçe. Yoksa burada eskiden Türk Hristiyanlar mı...

Yeşilhisar nerenin ilçesi biliyor musunuz ? Burada çok kilise var ama isimleri hep Türkçe. Yoksa burada eskiden Türk Hristiyanlar mı yaşamış ?

Yeşilhisar nerenin ilçesi


Yeşilhisar, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan, Kayseri ilinin ilçesidir. Birçok medeniyetler ilçeyi yerleşim yeri olarak kullanmış ve bugün kalıntılarıyla bunu kanıtlamışlardır. Yeşilhisar İlçemize bağlı Soğanlı, Kayseri’de turistlerin en çok uğradıkları bölgelerden birisidir. Soğanlı köyünde çok miktarda tarihi kaya kilisesi vardır. Soğanlı’nın en önemli özelliği tarihi kaya kiliseleriyle mağaraların evler ile iç içe girmesidir. Erciyes dağının yöreye kazandırdığı , rüzgarın, yağmurun, dolunun yılların etkisiyle ortaya koyduğu yörede, bu yumuşak kaya parçalarının insan oğlunun elinde nasıl ev olduğunu, kilise olduğunu görmek mümkün.  Ürgüp yöresinde görebileceğiniz yapıların benzerlerini Soğanlı’da görmek mümkün. Bölgede eski tarihe ait birçok kilise vardır ve bunların adı çoğunlukla Türkçe’dir. Yılanlı kilise, Geyikli Kilise, Balıklı Kilise, Karabaş Kilise, Tokalı Kilise, Kubbeli kilise, Gök Kilise’dir. Bunlardan Tahtalı Kiliseye zamanla Santa Barbara adı denmeye başlanmış. Tahtalı kilise, Tahtalı vadisi bölgesinde bulunduğu için bu adı almış.  Yılanlı kilisede bir yılan motifi var, Geyikli kilisede ise bugün çoğu kazınmış bir geyik motifi var. Kilislerdeki süslemelerin üzerinde Yunanlı turist ziyaretçilerinin Yunan alfabesi ile yazdığı yazılar var. Yeşil doğasıyla ve muhteşem lezzetleriyle ünlü olan ilçemizin halkı, sıcakkanlı ve misafirperverdir. Yöresel lezzetleri,  yağlama, bazlama,tahinli, tava, cıvıklı yöresel tatlarının yanı sıra Baklava tatlısı da Yeşilhisar’a özgü lezzetler arasındadır.

İlçemizi görmeye ve seyahat etmeye gitmek için düşünmeden tatil planı yapabilirsiniz. Sizleri bekleyen çok özel günler olacaktır. Cennet  gibi ilçemize seyahat etmenizi içtenlikle öneririz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu