Reyhanlı nerenin ilçesi

Reyhanlı nerenin ilçesi biliyor musunuz ? Tuzda tavuğu meşhur olan Reyhanlı da bulunan İmma antik kenti kaplıcalarıyla da ünlüdür.

Reyhanlı nerenin ilçesi


Reyhanlı Akdeniz bölgesinde bulunan Hatay ilinin ilçesidir.Eski adı “irtah” olup kelime anlamı “dinlenme”dir. Reyhanlı kardeşlik ve hoşgörünün örnek olduğu gezip görülmesi gereken bir ilçedir. Tarihi geçmişi oldukça zengin olan bu ilçede, görülmeye değer birçok tarihi değeri olan yerler bulunmaktadır. Termal tesisler ve kaplıcalarıyla ünlü ilçemize her yerden ziyaretçiler gelmektedir. İlçemizin tarihi yontma taş devrine kadar uzanmaktadır.Binlerce uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ilçemizde birçok tarihi yapıtlar vardır. Eskilerde yerleşim yeri olarak kullanılan İmma antik kenti, şimdi piknik yeri olarak kullanılmaktadır. Bu antik kentin çevresinde Yenişehir Gölü bulunmaktadır. Birçok kültürel sanatların bulunduğu ilçemizde, Cüdeyde höyüğünde yapılan araştırmalar sonucu 17 tabaka bulunmuştur. Höyüğün milattan sonra 600.yıllara dayanan bir tarihi vardır.İlçemizde araştırmalar sonucu m.ö 15.yüzyıla ait olduğu düşünülen birçok tarihi yapıtlara rastlanmıştır. Pa sarayları, Hitit sarayı, tapınaklar ve daha birçok bulunan eserler arkeoloji müzesinde halka açık bir halde sergilenmektedir. Yörenin en büyük kaplıcaları olan Hamamat kaplıcaları, birçok hastalığa şifa veren doğal kaynaklar üzerine yapılmıştır. Adını ilçemizden alan Reyhanlı Hamamı’da 5 çeşit kaynak suyu olup, hem içme hem yüzme kaynakları bulunmaktadır.Romatizmal hastalıkların neredeyse hepsine iyi geldiği bilinmektedir.Reyhanlı’nın en meşhur yemeği, tuzda tavuktur.Bölgede hemen hemen bütün yemeklerde bol acılı biberler kullanılır.Çoğunlukla et yemeklerine ağırlık verilmiştir.Lezzetli yemekleri ve derin tarih geçmişiyle gezilmeye değer bir ilçedir.

İlçemize her ülkeden ziyaretçiler ve turistler gelmektedir. Tarihi geçmişi ve cennet vaadeden güzelliğiyle ün salmış ilçemiz, herkesin hayran kalacağı özelliktedir.

Bu yazı 351 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu