Nerenin
Ağlı nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Ağlı nerenin ilçesi

Ağlı nerenin ilçesi, gezilecek nereleri var merak ediyorsanız makaleyi okuyama devam edelim. Burada zamanında Paflagonyalılar diye bir halk yaşamış. Ağlı nerenin...

Ağlı nerenin ilçesi, gezilecek nereleri var merak ediyorsanız makaleyi okuyama devam edelim. Burada zamanında Paflagonyalılar diye bir halk yaşamış.

Ağlı nerenin ilçesi


Ağlı, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Ağlı’nın M.Ö. 1100 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kastamonu’nun ilçesi olduğundan, bu medeniyetlerden kalmış bazı eserleri içerisinde barındırır. Bölgede, Paflagonyalılar ve Bizanslılardan kalma izler vardır. En önemli tarihi yapılarından birisi Ağlı Kale’sidir. Kale, çoğunluğu doğal yolla kurulduğu için dikkat çeker. Duvarlarının çoğunu doğal yollarla oluşan kayalar oluşturur. Çok az bir bölümü suni olarak yapılmıştır. Ayrıca kalenin alt tarafında, doğal yollarla oluşmuş bir de mağara bulunur. Bu mağaranın içinde koridorlar ve mezar odaları vardır. Koridorlar bir labirent gibi dolambaçlı bir şekilde yapılmıştır. Kalenin batı tarafında bir mağara daha vardır. Bu mağaranın içinde iki tane su mahzeni vardır. Kalenin kuzey kısmında bir mağara daha vardır. Bu mağaraya halk arasında berber odası denir. Ancak buranın eski bir kilise olduğu düşünülmektedir. Çünkü mağaranın dışındaki büyük kayanın üzerine oyularak hac işaretleri yapılmıştır. Bütün bu özellikleriyle kale oldukça dikkat çekicidir. Günümüze sağlam bir şekilde ulaşması da sağlamlığının bir göstergesidir. Ağlı’nın dikkat çekici diğer özelliği kayık yarışlarıdır. Bu gelenek 300 yıldır devam etmektedir. Babadan oğula geçen en önemli miras olduğuna inanılan bazı kayıkların 300 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

Siz de Ağlı’nın tarihini ve geleneklerini, Ağlı’da yaşamak isterseniz, bu sizin için çok doğru bir karar olacaktır. Tarihin her adımınızda ayağınızın dibinde olduğunu görmek, muhteşem güzelliklerin tadını çıkarmak ağlı ile mümkün… Seyahat ederken cennet ilçemizin harika insanları, misafirperverliğiyle sizleri ağırlamaktan onur duyacaktır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu