Nerenin
Araç nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Araç nerenin ilçesi

Nerelisin, Araçlıyım. Peki Araç nerenin ilçesi. Onuda sen bil. Hiç böyle bir konuşmaya şahit oldunuz mu ? Belki de tam...

Nerelisin, Araçlıyım. Peki Araç nerenin ilçesi. Onuda sen bil. Hiç böyle bir konuşmaya şahit oldunuz mu ? Belki de tam da üzerine basmışımdır.

Araç nerenin ilçesi


Araç, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Kastamonu’nun en eski yerleşim birimlerinden biridir. Araç’ın, kaynaklara ilk olarak geçtiği isim Timanidis’tir. Timanidis’in M.Ö. 1100’lü yıllarda kaynaklara geçtiği bilinmektedir. Yani ilçenin 3000 yıl kadar eski bir geçmişi vardır. Buranın bilinen en eski sakinleri Gaslardır. Araç, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar Hititler, Frigler, Persler, Pontus ve Bizanslılardır. Daha sonra ilçe Danişmendliler zamanında Türk hakimiyetine girmiştir. İlçede çok eski dönemlere ait tarihi eserler bulunmuştur. Bunlardan bazıları; Hitit Aslanı, kaya mezarları ve lahitlerdir. Hanözü Köyü’nde bulunan Anadolu Piramidi ismindeki tümülüsler önemli tarihi eserlerdir. Hitit Aslanı, şu an Kastamonu Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca Araç, yemek kültürü çok geniş ve lezzetli olan bir ilçemizdir. Araç’a gittiğinizde, birçok farklı yemek türünü tadabilirsiniz. Bunlardan bazıları; mıhlama, ala pilav, simit tiridi, ekşili pilav, çekme helva, püryan-kuyu kebabı, oğmaç çorbası, köle hamuru, cırık tatlısı, üryani eriği hoşafı, kaygana, karahaber gibi birbirinden farklı yemeklerdir. Bu yiyeceklerin en ünlüsü çekme helvadır. Araçta herkesin damak tadına hitap edecek bir yemek mutlaka bulunur. Bu yemekleri bulabileceğiniz lokantaları Araç’ta bulabilirsiniz. Halkı oldukça misafirperverdir.

Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden ve en zengin mutfaklarından biri olan Araç ilçesi, bütün ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. Güler yüzlü ahalisi, muhteşem lezzetleriyle, keşfedilecek muazzam doğasıyla, cennet gibi bir ilçenin tadını çıkarın.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu