Tarsus nerenin ilçesi

Şimdilerde sadece Tarsus İdmanyurdusu meşhur olan Tarsus nerenin ilçesi biliyor musunuz ? Buraya meşhur olamayan ama gezilecek yerler kategorisinde bulduğum yerlerini yazdım.

Tarsus nerenin ilçesi


Tarsus, Akdeniz bölgesinde bulunan, Mersin ilinin en doğusundaki ilçesidir. İlçenin Hitit Uygarlığı başta olmak üzere köklü bir uygarlık geçmişi vardır. İlçemizin çok zengin bir tarihi olup, bazı dini inançlar yönünden önemli bir kenttir. Kuran’ın Kehf Suresi içinde geçen Ashab-ı Kehf’ın kaldığı mağaranın Tarsus ilçesinde olduğuna inanılır. İncil’in yazarlarından bir tanesi olan Pavlus  Tarsus doğumludur. Bu sebeple Hristiyanlarca da hac yeri olarak kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma hamamı’da Tarsus’tadır. Kleopatra Kapısı şehrin en eski ve mükemmel kalıntıları arasındadır. 11 km kuzeybatısında olan Taşkuyu mağarası ve Şelalesi, özellikle Tarsus Barajı gezip görülesi yerlerden olup turizm açısından mükemmel bir tarihe ve doğal güzelliklere sahiptir. Kuruluşu  Yeni Taş Çağı’na dayanan Tarsus’un, adını Kent Tanrısı Sandon’dan aldığı bilinmektedir.  Mitolojiye göre, Antik Çağlar’da Tarsus Çayı’na, Kilikya’nın yerli halkı Cydnos adını vermiştir. İlçenin tarihi geçmişi eskilere dayandığı için çok sayıda gezilesi yerler vardır. Bunlardan bazıları, Tarsus Şelalesi, Tarsus Üçgen Çarşı, Tarsus Türk Büyükleri Parkı, Tarsus Şehitlik Anıtı,  Adalet Heykeli, Seyit Onbaşı Heykeli, Lokman Hekim Heykeli, Barış Manço oyuncak Parkı, Tarsus Cumhuriyet Meydanı ve Tarsus Hayvanat bahçesi, Kalpaklı Atatürk Heykeli , Tarsus Kültür Sanat Sokağı, Kutalmışoğlu Süleyman Şah Heykeli, Hacı Bekraş-ı Veli Heykeli, Osman Gazi Heykeli, Taşkuyu mağaraları ve daha bir çok eserler vardır. Muhteşem güzelliklerin sergilendiği müzeler de mevcuttur.

Gezilesi eşsiz tarihi ve doğal güzellikleri olan ilçemizi ziyaret ederken doğanın eşsiz güzellikleriyle karşı karşıya kalabilir ve kendinizi huzur dolu bir tatile alıştırabilirsiniz. Sizler için tatil önerilerimizden biri de Tarsus ilçesidir.

Bu yazı 615 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu