Nerenin
Taka nerenin para birimi
19 Şubat 2018
nerenin

Taka nerenin para birimi

Doğu Karadeniz Bölgesinde yük taşımakta veya balıkçılıkta kullanılan ufak teknelere taka denilmektedir. Taka aynı zamanda bir para birimidir. Taka nerenin...

Doğu Karadeniz Bölgesinde yük taşımakta veya balıkçılıkta kullanılan ufak teknelere taka denilmektedir. Taka aynı zamanda bir para birimidir. Taka nerenin para birimi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Motorlu küçük kayıklara taka dendiği gibi Bangladeşliler de kendi paralarını “taka” olarak isimlendirmişlerdir.1 Türk Lirası yaklaşık 22 Takaya karşılık gelmektedir. Bangladeş Takasının kısaltılmışı “BDT” dir.

Çoğu kişinin bildiği üzere Bangladeş doğal felaketlere karşı önlem alamayan, deprem, sel gibi afetlerde bolca kayıp veren bol nüfuslu fakir bir tarım ülkesidir.

Bununla birlikte bazı çelişkilere değineceğim. Bir çoğumuz Bangladeş’in ekonomik ve düzeni zayıf , fakir bir ülke olduğunu biliriz. Ama Bangladeşteki yıllık enflasyonun yüzde 5 civarında olduğunu biliyor muydunuz ? Yani bizden düşük enflasyonu var.

Bol yağmur yağması, geniş arazileri ve ucuz işgücü olan Bangladeş’in bir tarım ülkesi olduğunu tahmin etmek zor değildir. Fakat bu ülkenin temel besin maddelerinden olan buğdayı bile Çin’den ithal ettiğini de biliyor muydunuz ?


Bangladeş’teki asgari ücretin kaç para olduğunu duyunca “yok” artık diyeceksiniz. Ama ülkedeki ürün fiyatlarıyla bizim ülkemizdeki piyasayı karşılaştırınca, aklınız karışacak. Acaba onlar mı daha fakir, yoksa biz mi ? (Bkz. Bangladeşte asgari ücret kaç para)

Hep ekonomik kriterlere değindim bir de sosyal yaraya parmak basmak istiyorum. Komşusu Myanmar’da yaşayan Müslümanlar Budistlerden kaçıp Bangladeş’e sığınmaya çalışıyor ama Bangladeş sığınmacıları geri gönderiyor. Acaba Bangladeş’in dini ne ?

Bangladeş’in nüfusunun yaklaşık yüzde 85-90’i Müslümanlardan oluşuyor. Geriye kalan kısım ise Hindulardan ve az sayıda Hristiyanlardan oluşuyor.

Peki acaba Müslüman olan Bangladeş, komşusu Myanmarda zulümden kaçan Müslümanlara neden sahip çıkmıyor ?

Çünkü Bangladeş’te iktidarda din karşıtı, sol bir parti var. Bangladeşte İslamcı partiler ile seküler anlayışı savunan partiler kapışıyor. İktidardaki parti Myanmar’dan kaçan Müslümanları ideolojileri nedeniyle istemiyor.

Myanmardaki Müslümanların yönetim tarafından zulme uğramasının sebebi dinci akımların Müslüman halka musallat olması. Böyle olunca da Müslümanlar topyekün devlet karşıtı ilan edilivermişler. Zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınmak istiyorlar ama Bangladeş’in din karşıtı yönetimi onları ülkelerinde istemiyor. Bangladeş zaten sürekli bıçak sırtında, laikler ve dinciler arasında bir iç savaşın çıkmasını istemiyorlar.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu