Bangladeş’te asgari ücret kaç para

Paylaş
 

Asgari ücret bir ülkenin ne kadar fakir veya kalkınmış olduğunu gösteren kriterlerden biridir. Bir diğer kriter ise kişi başına düşen milli gelirdir. Diğer değerlendirme kriterleri eğitim oranı, sanayileşme, gelir adaleti vs şeklinde devam eder.

Bugün Bangladeş’te asgari ücretin kaç para olduğunu, ürün fiyatlarının ne sevide olduğunu belirterek kendi ülkemizle kıyaslayacağım. Bangladeş’in fakir olduğu zaten belli. Ama acaba ne kadar fakir, yoksa sandığımız kadar da fakir değil mi ?

Bangladeş’te asgari ücret 65 dolar ile 70 dolar arasında değişmektedir. En son 68 dolardı. (Bkz. Bangladeş para birimi)Yani yaklaşık 258 TL yapıyor.


Bizde ise asgari ücret net 1600 TL civarında. Bu da yaklaşık 420 dolar yapıyor. Bir kıyaslama yaparsak bizim işçilerimiz Bangladeş’tekilere göre 6 kat daha fazla maaş alıyorlar. Öyleyse biz Bangladeş’e göre çok zengin mi oluyoruz ?

Bangladeş’te pirinç Türk parasıyla 2,65 TL’ye satılıyor. Diğer ürünlerin fiyatı da benzer şekildedir. Bizde ise pirincin kilosu 9 TL’dir. Yani Bangladeş’te fiyatlar Türkiyedekinin yaklaşık çeyreği kadar. Bu hesaba göre Bangladeş’ten olsa olsa yüzde elli daha iyi durumda oluyoruz.

Öte yandan Bangladeşliler bizim satın alma ihtiyacı duyduğumuz şeylerin çeyreğine bile ihtiyaç duymuyorlar. Yani ihtiyaç listeleri bizim listelere göre daha kısa. Bu da onların daha az parayla daha fazla mutlu olmaları demek.

Bu yazı 566 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. özgür dedi ki:

    Türkiye tarim ülkesi ancak neredeyse gidann en pahali olduğu ülke
    Çiftçi bitik.

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu