Pınarbaşı nerenin ilçesi

Pınarbaşı nerenin ilçesi şeklinde iddiaya girdiyseniz cevabı burada. Ilıca şelalesi ve Ilgarini Mağarasının bulunduğu Pınarbaşı ilçesini gezmek için araba yeterli olmaz, doğa gezileri de yapmanız gerekir.

Pınarbaşı nerenin ilçesi


Pınarbaşı, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, Kastamonu ilinin ilçesidir. Geçmiş tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçemiz, 1987’de resmi olarak ilçe ünvanını almıştır. İlçemizde Bizanslılar Dönemine ait antik kent tespit edilmiştir. Tarihi kalıntılar bakımından zengin olan Pınarbaşı ilçesinde Sümenler Köyü sınırlarında Ilgarini Mağarası bulunmaktadır. Mağara içinde Roma ve Bizans dönemine ait mezar ve dini yapı kalıntıları vardır. Mağaranın girişinde Bizans dönemine ait olduğu sanılan yaklaşık 10 hanelik bir köy yıkıntısı bulunmaktadır. Daha birçok tarihi yapıtları günümüze kadar getiren ilçedir. Pınarbaşı doğal manzarasıyla büyüleyici bir özelliği vardır. İsminden de anlayacağınız gibi, ilçemizde pınarlar bulunmaktadır. Bu pınarlar çok eskiden beri, kayalıkların arasından akıp, döküldüğü yerde göl oluşturmaktadır. Ilıca Şelalesi Pınarbaşı’nın Ilıca köyü sınırları içerisinde bulunan şelale, 11 metre yükseklikten akar ve döküldüğü yere doğal bir havuz oluşturulmuştur. Tarihi evleriyle ünlü ilçemizde bulunan konaklama yerleri, değerli ve tarihi yerlerdir. Anadolu’yu anlatan eşsiz güzelliklere sahiptir. İlçemizde Bizans Döneminden kalma hamam bulunmaktadır. Roma ve Bizans dönemine ait, Valla Kanyonu ve Horma kanyonu bulunmaktadır. Cennet gibi bir görüme sahip olan ilçemiz gezilmeye görülmeye değer yerlerdendir. Birçok yöresel lezzetleriyle sizleri ağırlamak isteyen ilçe insanları misafirperverliğiyle ünlüdür.

İlginç tarihi kalıntılar ve çok cazip, muhteşem kalıntılarla meşhur ilçemize her kısımdan ziyaretçiler gelmektedir. Sizlerinde gezip görebileceğiniz yerlerin başında yer almaktadır.

Bu yazı 429 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu