Erdemli nerenin ilçesi

Yazlıkçıların gözde tercihlerinden biri Akdenizin sıcak sahil kasabalarından birisidir. Erdemli nerenin ilçesi diye sorarsanız, cevabı yazıda.

Erdemli nerenin ilçesi


Erdemli, Akdeniz Bölgesinde bulunan, Mersin ilinin ilçesidir. Giriş ve çıkışları çam ağaçlarıyla kaplı olan ilçemiz, deniz ve kumsala nazir bir ilçedir. 1923 ten sonra ilçe olan Erdemli, turizm zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle cennet gibi bir görünümü vardır. İlçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Birçok uygarlıkların yerleşim yeri ve ticaret merkezi olarak kullandığı ilçemizde, çok sayıda tarihi yapıtlar bulunmaktadır. İmirzeli-Örenyeri’de günümüze en iyi şekilde gelen bir antik kenttir. Eski dönemlerde yaşayan devletlerin birçok kalıntılarına rastlanmıştır. Oldukça sağlam durumdaki kilise, kule, sarnıç, peristilli ev kalıntılardan birkaçıdır. Çatıören Örenyeri’de ilçede bulunan antik kentler arasındadır. Helenistik dönemde tapınak, yerleşim yeri ve nekropol alanı olarak kullanıldığı bilinir. Poligonal duvar tekniği ile yapılmış Hermes Tapınağı bulunmaktadır. Ermenilerden ilçemize kalan Sinap Kalesi’de ilçemizin tarihi geçmişini yansıtan değerlerden biridir. Adını Erdemli’nin köyü olan ve bulunduğu yer olan Sinap’tan almıştır. Bunların yanı sıra, eski dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Öküzlü Örenyeri, Korykos-Kızkalesi Örenyeri, Elaiussa-Sebaste (Ayaş) Örenyeri ve Kanytelleis-Kanlıdivane Örenyeri antik kentleri ve o dönemlerde yaşamış devletlerin kalıntılarına rastanmaktadır. Bu kentlerin için birçok antik mezarlar, sarnıçlar ve lahitler bulunmaktadır. İlçemizin adı verilen Erdemli Çamlığı, denize yakın piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Erdemli’nin Geleneksel Türkmen Şöleni’ne her yıl mayıs ayında ev sahipliği yapmaktadır. Güzel bir tatil geçirebileceğiniz ilçemizde, konaklama açısından birçok apart ve oteller bulunmaktadır. Yaz tatillerinizi hem güneş, kum ve deniz eşliğinde, hemde tarihi keşiflerle keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz bir ilçedir.

İlçeye özel çok sayıda yöresel lokantalar ve konaklama merkezleri bulunmaktadır. Tatilinizi en konforlu şekilde geçirmeniz için ziyaret yeri olarak önerebiliriz.

Bu yazı 513 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu