Dikili nerenin ilçesi

Dikili ilçesi sakin ama gezildiğinde huzur veren bir yerdir. Dikilili nerenin ilçesi diye merak edenler, geldiklerinde mutlaka çevresi ile birlikte gezmeliler.

Dikilili nerenin ilçesi


Dikili, Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir ilinin ilçesidir.Geçmişten bugüne kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ilçemizde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Dikili’nin  M.Ö. 5000-M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi olduğu anlaşılmıştır.Arkeolojik bulgular sonucunda bu bölgede Akaların yaşadığı ve kente Aternagus denildiği ortaya çıkmıştır. Doğal güzellikleriyle büyüleyici bir görünümü olan ilçemizde, Merdivenli ve Denizköy’de bulunan krater gölleri ile mağaraları ve Madra Çayı’na dayanan ormanları mevcuttur. Amazon kadın savaşçıların egemen olduğu Çandarlı, Dikili’nin bir sahil beldesidir. Bu beldenin sınırları içindeki Çandarlı Kalesi ise geçmişten günümüze sapasağlam gelmiş yapıtlar arasındadır. Kelime olarak suyu çok anlamında kullanılan Pitane Antik Kenti, İzmir’in başlıca tarihi yapıları arasında en çok ilgi gören antik kentlerden biridir. Dikili Çandarlı’da bulunan bu antik kentin ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Temiz denizi, şifalı kaplıcaları ve ulaşım kolaylığıyla tercih edilen Ege kıyısı Dikili bölgede büyük ilgi görmektedir. İlçemizde  ılık ve temiz denizinde yüzebilir, uzun kum plajlarında güneş ile banyo yapabilir, yaz sıcaklarında imdada koşan imbatın etkisiyle serin yazın keyfini çıkarabilir, romatizma, kireçlenme, güneş yanıkları, mide, böbrek gibi rahatsızlıkları tedavi eden kaplıcalarından ve kalp,  tansiyon, damar sertliği gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde tercih edilen çamur banyosundan yararlanabilirsiniz.

Başlıca en çok tercih edilen turizm abidesi ilçemize, sizleri en iyi şekilde ağırlayacak hane halkı mevcuttur. İlçenin en önemli turist bölgesi olması herkesin dikkatini çeken unsurlardandır.

Bu yazı 404 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu