Nerenin
Devrekani nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Devrekani nerenin ilçesi

Yıllar önce Devrekaniden gelen biriyle karşılaşmıştım. O zamana dek Devrekani nerenin ilçesi bilmiyordum. Siz de de merak varsa okumaya devam edin....

Yıllar önce Devrekaniden gelen biriyle karşılaşmıştım. O zamana dek Devrekani nerenin ilçesi bilmiyordum. Siz de de merak varsa okumaya devam edin.

Devrekani nerenin ilçesi


Devrekani, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. İlçe birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıklardan günümüze kadar gelen kalıntılardan, en çok rastlanılan kalıntılar Hititlerden kalmıştır. Kınık Antik Kenti bunun bir örneğidir. Bu antik kentte, Hititlerin başkenti olan Hattuşaş’tan daha fazla kalıntı bulunmuştur. Kınıt Antik Kenti’ndeki kazılar henüz tamamlanmamıştır. Kazılar tamamlandığında daha fazla eserin ortaya çıkacağı tahmin edilmektedir. Tarihe biraz merakı olan insanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Ayrıca ilçede çok eski tarihi mekanlar vardır. Bunlardan bazıları; Merkez İsmail Bey Camii, Çayırcık Camii, Fatma Hatun Türbesi, Aslan Heykeli, Kurtşeyh Türbesi ve kaya mezarlarıdır. Merkez İsmail Bey Camii, 1231 yılında İsmail Bey isimli biri tarafından yaptırılmıştır. Cami, günümüzde kullanıma açıktır. Çayırcık Camii’de 1455 yılında, Candaroğulları Beyliği’nden İsmail Bey tarafından yaptırılmıştır ve günümüzde kullanıma açıktır. Devrekani, doğal güzellikleriyle’de dikkat çekmektedir. Alaman Dağı’nda piknik alanları mevcuttur. Kilometrelerce uzanan yeşil doğası insanların içini huzurla doldurmaktadır. Bol oksijenli havasıyla, şehrin kalabalığından ve boğucu havasından uzaklaşmak isteyen insanlara bir seçenek sunmaktadır.  İlçe günümüzde turizm açısından yeni sahalar üretmeye ve tarihi geçmişini araştırmaya devam etmektedir.

Siz de Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Devrekani’yi ziyaret etmek, buraya keyifli ve konforlu bir şekilde seyahat etmek için, birçok sebebiniz olacak. Tarihi açıdan büyük önem taşıyan ilçemizde her yeri adım adım izleyeceksiniz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu