Nerenin
Bozyazı nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Bozyazı nerenin ilçesi

Bozyazı nerenin ilçesi, nereye yakındır, gezilecek yerleri nelerdir bilgi vermeye çalışacağım. Bozyazı nerenin ilçesi Bozyazı, Akdeniz Bölgesinde bulunan, Mersin ilinin...

Bozyazı nerenin ilçesi, nereye yakındır, gezilecek yerleri nelerdir bilgi vermeye çalışacağım.

Bozyazı nerenin ilçesi


Bozyazı, Akdeniz Bölgesinde bulunan, Mersin ilinin ilçesidir.Tarihi geçmişi eskiye dayanan ilçenin eski adı Nagidos’tur.Geçmişten günümüze kadar var olan ilçemiz, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her dönemde ticaret merkezi kurmuşlardır.Mısır, Selçuklu ve Bizans dönemine ait tarihi eserler bulunmaktadır.Su kalıntılarına sahip ilçenin hemen güneyinde daha eski dönemlere ait kalıntıları bulunan Tagiduda Adası vardır.Daha önce 1987 yılına kadar Mersin’in ilçesi olan Anamur’a bağlı olan Bozyazı, 1987 yılında resmen ilçe ilan edilmiştir.Tarihi çok eski dönemlere dayanan Bozyazı ilçesi, M.Ö 5.Yüzyılda kurulmuştur ve günümüzdeki adı Paşabeleni olarak bilinen tepenin üzerindedir.Geçmiş tarihte bir çok devletin yaşadığı bilinen bu topraklarda, o dönemden kalan birçok yapıt kalıntıları bulunmaktadır.Bozyazı ilçesinde bulunan Bozyazı  Çayındaki köprünün Roma döneminde yapılmış olduğu bilinmektedir.Bozyazı Akdeniz Bölgesinin kıyı kesimlerinde olduğu için, yaz tatilleriniz içinde mükemmel bir ilçedir.Birçok tesis ve konaklama yerleriyle sahile nazeren güzel bir tatil geçirme olanağı sağlamaktadır.İlçemizde 3 yıldızlı bir otel ve apartlar mevcuttur.Hem tarihten ilçemizde kalan eserleri keşfedip, hemde deniz ve kum eşliğinde güzel bir tatil geçirebilirsiniz.Bozyazı’da: gölevez, keşkek, maş çorbası, batırık, tantuni ve heleş gibi yöreye has yemekleri tadabilirsiniz. Ayrıca: yöreye özel meşhur meyvesi olan muz, Bozyazı’nın hemen hemen her bölgesinde karşınıza çıkabilir.

Her zaman her yerden,  gelen ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlayan ilçe halkı misafirperverdir. Samimi, sıcak, içten ve huzur dolu insanları ile meşhurdur. Sizde huzuru arıyorsanız ilçemizi ziyaret ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu