Nerenin
Toshiba TV nerenin malı
14 Kasım 2019
nerenin

Toshiba TV nerenin malı

Küreselleşme her geçen gün ezberleri bozmaktadır. Toshiba TV nerenin malı sorusunun cevabı artık Japonya değil ! Eğer Toshiba marka bir...

Küreselleşme her geçen gün ezberleri bozmaktadır. Toshiba TV nerenin malı sorusunun cevabı artık Japonya değil ! Eğer Toshiba marka bir televizyon veya beyaz eşya satın alacaksanız nerede üretiliyor, sorup öğrendikten sonra karar veriniz.

Toshiba hakkına,

Toshiba son teknoloji ürünü minicik çiplerden, devasa enerji santrallerine kadar geniş yelpazede teknoloji yatırımlarına sahip  Japon menşeili bir firmadır. Genel olarak endüstriyel cihazlar, dayanıklı tüketim malları, elektronik cihazlar ve bu tür ürünlerde kullanılan yarı iletken malzemeler konusunda Toshiba tanınmış üreticilerdendir.

1899 da Japonya’da kurulan Toshiba’nın o zamanki ismi Tokyo Electric Company idi. Daha sonra Shibauro Electric Company ile birleşerek 1978 yılından itibaren Toshiba olarak anılmaya başlandı.

Akıllı yatırımlar ve sıkı çalışma ile bir süre sonra 40 ülkede faaliyet gösteren 100’ün üzerindeki şirkete sahip olan Toshiba rakip firmalarının çoğalması ve yeni kurulmuş uzak doğu şirketlerinin benzer ürünleri çok daha ucuza üretmeleri neticesinde zamanla üretim ve pazarlama stratejisini değiştirmek zorunda kaldı.

Örneğin firma Almanya’nın Braunschweig kentinde yarı iletken maddeleri, Fransa Dieppe fotokopi makineleri ve tonerleri, İngilterenin kentinde Plymouth kentinde klima ve televizyonları, Almanya’nın  Regensburg kentinde bilgisayar ve bilgisayar parçaları üretiyor, araştırma geliştirme ve pazarlama için Avrupa’nın değişik şehirlerinde merkezleri bulunuyordu.

Ancak üretim maliyetlerinin uzak doğuda daha düşük olması nedeniyle önce kendi ürettiği bazı ürünleri küçük firmalara ürettirme yoluna gitti. Daha sonra pazarlama ve isim haklarının devredilmesi için bazı küçük rakipleri ile anlaşmalar yaptı.

Kuşkusuz, bir ürünü tamamen kendi üretim tesislerinde üretmek ile ucuz işçilik ve malzeme kullanan başka bir firmaya ürettirmek arasında kalite farkı olmaktadır.

Sonraki süreçte marka değerinin erimemesi, firmanın adına leke gelmemesi adına bazı sektörlerdeki kendi ürününü başkasına ürettirme stratejisinden de vazgeçerek televizyon, beyaz eşya gibi bazı sektörlerdeki marka haklarını devrederek bu sektörlerden çekildi.

 Toshiba televizyon nerede üretiliyor ?

Toshiba’nın küreselleşmeye direnemeyip marka haklarını başkalarına kullandırtmasından nasiplenen bir firma da Türk firması Vestel’dir. Yerli televizyon üreticimiz Vestel 2016 yılının Eylül ayında Toshiba ile anlaşarak Toshiba’nın televizyon ürünlerini, üretme, dağıtma ve pazarlama hakkında sahip oldu.


Yani Vestel Toshiba Televizyon denilince Manisa’da Vestel’in üretim tesislerinde üretilen ve satışının, teknik servisinin Vestel tarafından yapıldığı bir televizyon kast edilmektedir.

Aslında daha sonra Vestel’in eline bir fırsat daha geçti. Toshiba, televizyon ürününün tüm hakları ile (sadece üretim satış değil, her şeyiyle) satmaya kalktığında Vestel’de talip oldu ama almadı. Maalesef Çin firması Hisense Toshiba’nın televizyon şirketinin (Toshiba Visual Solutions Corporation) %95 hissesini satın aldı.

Loewe grubunun bir şirketi olan Hisense Çin’de televizyon üretimi konusunda başlarda olan bir firmadır.

Toshiba TV nerenin malı

Toshiba bir Japon markası olmakla birlikte Toshiba TV artık bir Çin markasıdır. Fakat üretim halen Türkiye’de yapılıyor. Çünkü Vestel’in lisans anlaşması devam ediyor. Bu anlaşma süresi bitince Hisense firması ister Vestel ile anlaşma yeniler isterse başka firmaya üretimi verir, isterse de kendi üretir. Şimdilik Toshiba TV’ler Türkiye’de üretiliyor.

Bu arada Hisense  Sharp’ın Kuzey ve Güney Amerika’daki TV kısmını da satın aldı. Yatırımlarına da devam ediyor.

Yani şimdilerde adını fazla kimsenin duymadığı Hisense birkaç yıla kadar aynı Samsung kadar bilinirliği olan bir firma olacak.

Öte yandan TV’sini bir Çin firmasına satmak zorunda kalan Toshiba beyaz eşya şirketini de başka bir Çin ev aletleri firması Midea’ya 2016 yılının Mart ayında satmıştı.

Toshiba bilgisayar sektöründen de önemli ölçüde çekildi. PC kısmının %80’i Sharp’a satılmış durumda. Sharp firması da dünyanın en büyük fason üreticisi Foxconn tarafından satın alınmıştı.

Halen dünyanın 8. Büyük laptop üreticisi olan Toshiba 1985 yılında dünyanın ilk dizüstü bilgisayarını üretmişti. Firma bundan sonra sıradan tüketicilere bilgisayar üretmeyecek, sadece üst kalitedeki Tecra ve Portégé ürünleri ile kurumsal müşterilerine hizmet verecek.

Dolayısıyla eğer elinizde bir Toshiba ürün var ise hemen Japon malıdır diye düşünmeyin, küreselleşme her geçen gün ezberleri bozmaya devam etmektedir…

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu