Nerenin
Tosya nerenin ilçesi
27 Kasım 2016
nerenin

Tosya nerenin ilçesi

Tosya nerenin ilçesi biliyor musunuz ?Kastamonu iline bağlı olan Tosya ilçesi, Batı Karadeniz bölümü sınırları içerisinde yer alıyor. Tosya Ovasının...

Tosya nerenin ilçesi biliyor musunuz ?Kastamonu iline bağlı olan Tosya ilçesi, Batı Karadeniz bölümü sınırları içerisinde yer alıyor. Tosya Ovasının Kuzey kenarında kurulu olan ilçenin doğal güzellikleri oldukça fazladır. İlçe Kaynağını ise Gevur Dağlarından alırken, Devrez Çayına katılan Kurudere’ninde ovasında kuruludur. Üstelik ilçenin en yüksek zirvesi ise 2005 m ile Köstepe olurken Kuzey bölümünde ise 2578 m ile Büyükhacettepe olduğunu belirtebiliriz.

tosya nerenin ilçesi

Tosya

Tosya şehrinin Kuzeyinde Ilgaz Dağları, Güneyinde Kös Dağları ve Geçmiş Dağları bulunuyor. Ayrıca Tosya şehri Kuzey Anadolu Fayının Ilgaz ve Kös Dağları kenarında yer aldığını belirtebiliriz. Karadeniz bölümünde her ne kadar yer alan bir şehir olsa da Karadeniz bölgesinin ılımanlaştırıcı iklim özelliği tam olarak ilçe de görülmemektedir.

Tosya nerenin ilçesi


Tosya, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, Kastamonu iline bağlıdır. İlçemiz bölgenin en eski illerinden birisi olup, içerisinde birçok devletler ve medeniyetler yaşamıştır. Bizans Döneminde yöneticiler tarafından İlçemiz Doccia diye adlandırılmıştır. Türklerin fethinden sonra Tukıya adını alıp, şimdiki adını ilk adı Doccia’dan almıştır. Tosya, tarihi süreç içerisinde önemli bir kültür ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir. İlçemiz arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre yaklaşık dört bin senelik bir geçmişe sahiptir. Doğal ve beşeri güzellikleriyle ziyaretçilerini karşılamaktadır. İlçemizde muhteşem güzellikte iki adet doğal göl bulunmaktadır. Bunlar Yeşil göl ve Dipsiz Göl’dür. Yeşil Göl tabiatin güzelliğini özünde saklayan, simgesi olan, yeşili gözler önüne seren bir doğal güzelliktir. Etrafını çev­releyen yeşil ormanın göle yansıyan rengi ve yosunla­rın etkisi ile yeşil olarak görülür ve “Yeşilgöl” ismi de buradan gelir. Dipsizgöl deyince insanda, bir ür­periş yaratan gölümüz, muhteşem güzelliklere sahiptir. Gölün orta kısmı di­ğer taraflarına göre daha de­rin olduğu için bu ismi al­mıstır. Tosya merkezinde bulunan Çukurhan, doğal piknik alanlarına ve  Bungalova evlerine sahiptir. Tesisin etrafında doğal sular yeşil alanlar ve spor alanları mevcuttur. İlçemizde birçok yöresel bağ evleri mevcuttur. Tamamı ahsap ve kerpiçle yapılan, çoğunluğu 2 katlı dubleks yapılardır.

İlçemizde mevcut olan tarihi ve beşeri yerleri görmek için ziyaret etmeniz gerekir. Sizler için önerebileceğimiz ilçelerden biri olan Tosya, anadolunun içini anlatan bir ilçedir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu