Nerenin
Sorgun nerenin ilçesi
16 Kasım 2016
nerenin

Sorgun nerenin ilçesi

Türkiye’nin illerini Türkiye’de yaşayan herkes bilir ancak ilçeleri bilmek mümkün değildir. Bir yer ismi duyduğumuzda burası nerenin ilçesi acaba diye...

Türkiye’nin illerini Türkiye’de yaşayan herkes bilir ancak ilçeleri bilmek mümkün değildir. Bir yer ismi duyduğumuzda burası nerenin ilçesi acaba diye düşünürüz. İşte Sorgun da bunlardan biridir. Sorgun nerenin ilçesi, Sorgun nereye bağlı sorusunu mutlaka duymuşsunuzdur. Sorgun Yozgat’ın bir ilçesidir. Dolayısı ile İç Anadolu’da bulunur ve karasal iklim sahiptir. Şimdi bu yazımızda Sorgun’u tanıtacağız.

sorgun nerenin

Sorgun


SORGUN’U TANIYALIM

Osmanlı’da ki yazılış şekli Sorkun’dur. Ertuğrul Gazi Bey’in yiğitlerinden biri olan Sordagon’dan ismini aldığı öne sürülür. Linyit, uranyum ve toryum açısından zengindir. Ancak ülkemizde uranyum ve toryum çıkarılamaması bu özelliği gölgeler. Şifalı su kaynakları bakımından zengindir. Zaten kaplıcalar turizmin önemli bir parçasıdır. Kerkenez yer altı şehri ve Alişar Höyüğü şu an pek tanınmasa bile ilerde turizm için önemli bir kaynak olacaktır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu