Pestil hangi yöreye aittir

Lezzetine dur denilemeyecek Pestil hangi yöreye aittir, en çok nerenin pestili meşhurdur biliyor musunuz ?

Pestil aslında yurdumuzun çoğu yerinde değişik şekillerde ve değişik meyvelerle yapılan bir gıda maddesidir. Üzümden pekmez yapılırken erik ve dut meyveleri pestil şeklinde değerlendirilir.

Bildiğiniz gibi erik ve dut meyveleri depolanması zor meyvelerdir. Toplandıktan bir iki haftaya kadar tüketilmezse zayi olurlar.


Atalarımız bu nedenle bu meyvelerden pestil yapmayı akıl etmiş. Bu kalori deposu ve iç ısıtıcı meyveleri kışın meyve sebzenin az olduğu zamanlarda tüketmiştir.

Mürdüm eriği gibi tatlı erik türlerinin tatlı pestili olur ve kışın enerji gıdası olarak tüketilir. Mürdüm eriğinden pestil yapımı işi İç Anadolunun her yerinde vardır.

Acı eriklerden ise acı pestil yapılır. Bu pestil şekersiz olduğu için ekşi bir tadı vardır. Genellikle hoşaf yapımında veya sebze yemeklerine lezzet katmak için kullanılır.

Dut pestili ise zahmetli bir iştir. Olgunlaşan dutlardan yapılan bu pestil gayet tatlıdır ve ısırınca çektikçe uzayacak kadar elastiktir. Dut pekmezi konusunda en meşhur İlimiz Gümüşhane’dir. Başka illerde de dut pekmezi yapılmakla birlikte meşhur olanı Gümüşhaneninkidir.

Bu yazı 1139 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu