Nerenin
Paris nerenin başkenti
16 Mayıs 2017
nerenin

Paris nerenin başkenti

Eğer Paris nerenin başkenti diye soruyorsanız aradığınızdan fazlasını burada bulacaksınız. Öncelikle Paris denilen aşıklar şehrini Avrupa’da aramak lazım. Sizi daha...

Eğer Paris nerenin başkenti diye soruyorsanız aradığınızdan fazlasını burada bulacaksınız. Öncelikle Paris denilen aşıklar şehrini Avrupa’da aramak lazım.

Sizi daha fazla zorlamak istemem. Paris Fransa’nın başkentidir. Erkekler PARİS San Germain futbol takımı ile kadınlar ise romantik aşk filmleri ve moda-kozmetik dünyasının ikonu olmasıyla bilinir.

Nedense Paris aşıklar kenti, yani romantik bir yerleşim yeri olarak bilinir. Zannımca bizim kafamıza bunu sokan şey ta 1700-1800 lü yıllardan beri Paris’in soylu kişilerin manitalarıyla aşk kaçamağı yaptığı bir yer olmasından gelir. Kendi memleketinde haşna fişna yapamayan mirasyediler manitanın gözünü boyamak için cicili biçili şeylerin bulunduğu buraya getirirler.


Paris’te her şey çok pahalıdır ama kimin umurunda ? Şimdi bile Paris’e aşıklar kenti diyebilmek için cebinde kendi kazanmadığın milyonların olması lazım. Bunları saçıp savurarak romantizmin doruklarına tırmanabilirsin.

Ama normal turistler için bir “Paris Sendromu” söz konusudur. Daha çok Japonlarda görülen bu hastalık Paris’in aşırı kalabalık olması ve insanların bozuk İngilizce konuşmasından ileri gelir. Japonlar da zaten çat pat İngilizce konuşan gezginlerdir.

Bir mekana gidip bir sandviç için yarım saat beklemek, derdini ancak yarım saatte anlatabilmek ve el kadar sandviçi 10-15 dolara yemek bir çok turistin psikolojisini bozar.

İlk kez Fransa’ya turist olarak gelen kişiler buranın hiç de romantik bir yer olmadığını, insanlarıyla pek anlaşamadığını ve memleketinde 5 TL olan bir şeyin buralarda 50 TL’ye satıldığını görünce Paris Sendromuna tutulurlar. Yine de enayilik ettiğini kimseye anlatmayıp yediği kazıkları ballandıra ballandıra anlatırlar.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu