Nerenin
Ödemiş nerenin ilçesi
26 Kasım 2016
nerenin

Ödemiş nerenin ilçesi

Ödemiş nerenin ilçesi diye soruyorlar. İzmir’e bağlı olan Ödemiş, İzmir’in en önemli ilçelerinden biri olma özelliğini taşıyor. İzmir’in Bergama ilçesinden...

Ödemiş nerenin ilçesi diye soruyorlar. İzmir’e bağlı olan Ödemiş, İzmir’in en önemli ilçelerinden biri olma özelliğini taşıyor. İzmir’in Bergama ilçesinden sonra en geniş yüz ölçümüne de sahiptir. İzmir’de kalabalık olan 12. İlçe özelliğini taşıyan Ödemiş ilçesi, en gözde şehirlerdendir.

ödemiş nerenin ilçesi

Ödemiş

Türkiye’nin batısında Ege Bölgesinde İzmir yer alırken, İzmir iline bağlı ilçe olarak Ödemiş geliyor. Üstelik 2014 yılında yapılan nüfus verilerine göre ise 129.407 olarak belirlenmiştir. Ödemiş ilçesi İzmir iline uzaklık mesafesi ise 113 kilometredir. Akdeniz İkliminin de etkisi altında yer alan Bölge de yazlar sıcak ve kurak şekilde geçerken kış ayları ise daha çok ılık ve yağmurlu geçiyor. Fakat genel itibariyle ılıman bir iklime sahiptir.

Ödemiş nerenin ilçesi


Ödemiş, Ege Bölgesi’nde bulunan, İzmir ilinin ilçesidir. Ödemiş, farklı turizm kollarının her geçen gün daha da geliştiği, doğal güzellikler ile iç içe bir ilçedir. Eşsiz güzelliği ve denize nazir kıyıları ile oldukça yaygın gidilen turizm yeridir.Tarihinde birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Arkeolojik çalışmalar sonucu bulunan birçok eserler mevcuttur. Bugün Ödemiş tarihi müzesinde M.Ö. 3000 ve M.Ö.700-480 yıllarına ait  Helenistik Roma ve Bizans dönemlerine ait seramikler, idoller, kap ve heykelcikler yine Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait sikkeler vardır.Lavtepe , Mezartepe, Tepetarla , Karakova, Köşkkuyusu , Maltepe, Çukurçeşme Tepesi Höyükleri ilçemizde tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Kentte yaşayan insallar yörük halkı olduğu için efeleriyle meşhurdur. İlçede Kerimbey Tepesi , Kumtepe, Yılancık Dağı, Odaşetepesi, Kültepe, Osmantepe, Hüroğlu Tepesi, Boğalılar Tepesi , Maşattepe , Veli Tepesi, Tümsek Harman Yeri Tümülüsleri’de yer almaktadır. Tarihi mezarlar, tarihi sitler ve kaya mezarları bulunmaktadır.Tarihleri m.ö 6000 yıllarına dayanmaktadır. Bölgeyi ziyaret edenler balık avına ve tekne turuna çıkarlar. Kışın ise, metropol şehrimize çok yakın, muhteşem güzellikte kayak merkezi, özellikle kayak meraklıları için o bölgeye çok yakın ve çok elverişli. Ödemiş ovası: dünyanın en verimli ovalarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu ovada, yöreye özel  kumpir yapımında kullanılan iri boyutlu patates ve muhteşem lezzetli karpuz yetiştiriliyor. Yörenin en sevilen yöresell yemeği, Ödemiş kebabıdır.

Ege bölgesinde bulunan cennet ilçemiz, her bölgeden gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. Yörenin en güzel ve en meşhur lezzetleriyle kişiye hitap eden sayısız restaurantlar daima hizmet vermektedir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu