New york nerenin başkenti

İçinden Central Park geçen, taksicilerinin göçmen, insanının asabi olduğu Newyork nerenin başkenti biliyor musunuz ?

Öncelikle başkent mi acaba ? Üç katlı metroların bulunduğu kalabalık nüfuslu bu Amerika şehri başkent değildir. Ekonomide yeri önemli de olsa, filmlere sık sık konu edilse de Newyork bir başkent değildir.


Newyork Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ve ekonomisinin kalbi diyebileceğimiz bir şehirdir. Şehirde kallavi iş adamları bulunur. Ayrıca ensesi kalın zenginler de burada cirit atar. Haliyle bunların iş ve eğlence işleri için de mekanlar bulunur. Bu mekanlar Manhattan Adasında ve New Jersey taraflarında bolca bulunur.

Her ne kadar arka caddelerinden sefalet aksa da filmlerde cetvelle çizilmiş gibi dosdoğru ana caddelerinin kalabalığı ve ışıltısı milyonlarca kişinin gözünü almaktadır. Bu nedenle iş arayanların ve hayatla boğuşmayı sevenlerin gözde şehridir Newyork.

Bir de bunların üzerine Central Park denilen ve tüm dünyaya örnek gösterilen bir parkı bulunmaktadır. İnsanlar burada kah oynaşır, kah piknik yapar, kah ağaçtan ağaca zıplayan sincapları seyreder. İşte böyle de şirin bir yüzü vardır Amerika kendi Newyork’un.

Bu yazı 590 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu