Nerenin
Nerenin Sucuğu Meşhurdur
9 Nisan 2017
nerenin

Nerenin Sucuğu Meşhurdur

Kimsenin hayır demeyeceği, ağzımızda her zaman tat bırakan, mangalların vazgeçilmez isimlerinden biri olan ve evimizde mutlaka buzdolabında yer alan sucuk...

Kimsenin hayır demeyeceği, ağzımızda her zaman tat bırakan, mangalların vazgeçilmez isimlerinden biri olan ve evimizde mutlaka buzdolabında yer alan sucuk her daim damak tatlarımızdandır. Sucuğun anavatanı Kayseri’ dir. Fakat sucuğuyla meşhur olan ilimiz Afyon’ dur. Bazen, 2 şehir arasında bu konuda anlaşmazlıklar olmuş olsa da sucuğun en meşhur olduğu yer, özellikle sucuk ekmeği ile Afyon ilimizdir.

Sucuk kıyma ile baharatların özel karışımı sonucunda, bağırsak içerisinde sıkıştırılarak kurutulması sonucu elde edilen üründür. Sucuğun kalitesi, etin ve baharatların yoğunluğuna bağlı olarak ölçülmektedir. Her aşamada özel yöntemler kullanılsa da sucuk konusunda sahtekârlıklar kaçınılmazdır. Dolayısıyla ben sucuk yemek istiyorum diyorsanız, Afyon’a bunun için bir uğrayın demek isterim.

Çoğu kişi sucuğu Türklere has bir yiyecek zanneder. Halbuki sucuk Orta Asyanın steplerinden Balkanların dağ köylerine kadar yapılan ve yaygın şekilde tüketilen bir yiyecektir.

Yani hem Ermeniler, hem de Bulgarlar sucuk yapmayı bilirler. Sucuk dana kıymasının çeşitli baharatlarla karıştırılıp bağırsaklara doldurulmasıyla yapılır. Dolum yapıldıktan sonra biraz beklenir, bu süre zarfında et fermante olur.

Her ne kadar dana eti kullanılması makbul olsa da koyun ve keçi kıyması da kullanılabilir. Şimdiler de beyaz etten de sucuk yapılmaktadır.

Bir çok kişi sucuğun içinde yoğun şekilde et olduğunu düşünür ama tam olarak öyle değildir. Sucuğun içinde epey yap vardır. Eğer yağı az olursa tatsız ve kuru olurdu. Sucuktaki baharat miktarı da yüksektir. Yörenin özelliklerine göre sumak, kırmızı biber, kimyon gibi baharatların yanı sıra özel başka baharatlar da karışıma eklenir.

Türkiye’de en çok bilinen sucuk kangal sucuktur. Sığır etinden yapılabileceği gibi koyun eti de kullanılabilir. Baton sucuk kangal sucuğun sadece şekil değiştirmiş halidir, içeriği yine aynıdır.Bir de meraklıları için parmak sucuk denilen bol acılı sucuk çeşidi vardır.


Varyanta sucuk nerede meşhur

Pastırması ile ünlü Kayseri İlimizin sucuğu da meşhurdur. Kayseri’ye özgü varyanta sucuk bol baharatlı bir sucuk çeşididir.

Geleneksel Türk sucuğu kuru sucuktur. Yani sadece üçte biri sudur. Yarısından fazlası su olan sucuk çeşitleri başka memleketlerde yapılmaktadır.

 Sucuk neyle iyi gider ?

Sucuğun en sık tüketim şekli tavada sade veya yumurtalı sucuk şeklindedir. Çiğ olarak yiyenler de vardır, kuru fasulye türü yemeklere katanlar da bulunmaktadır.

Nerenin sucuğu meşhur ?

Bu konuda iki önemli rakip var. Birincisi etin her türlüsünü iyi şekilde işlemesini bilen ve pastırmasıyla da ünlü olan Kayseri. Diğeri ise otoyolların kavşağında bulunması nedeniyle adını duyuran Afyon.

Afyon sucuğu mu Kayseri sucuğu mu ?

Sucuk hangi ilde meşhurdur sorusunun cevabı bu iki ilden birisi olabilir mi ? Bence ağız tadı kişisine ve yöresine göre değişiyor. Ben şahsen Bolu sucuğunu seviyorum. Siz de kendi fikrinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir adet yorum var.

  1. Hakan dedi ki:

    Sucuk dendi mi cumhuriyet derim. Fermente sucukta üstüne yok.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu