Nerenin kahvesi meşhurdur

Kahve günlük hayatımızı işgal etmiş durumda. Uyarıcı maddeler içeren kahveyi neredeyse her gün tüketiyoruz. Nerenin kahvesi meşhur sorusuna her yerde  değişik cevaplar bulabilirsiniz.

Öncelikle Türk kahvesi meşhurdur ama Türkiye’de kahve yetişmiyor. Türk kahvesinin meşhurluğu kahvenin yapılış tarzında ve sunum şeklinde. Türk kahvesi ile diğer hazır kahveler kıyaslandığında diğerleri oralet gibi kalır.


Yani yapımı kolay, tadı daha hafiftir neskafelerin. Türk kahvesi ise ağır bir kahvedir. Yapım ve içim usulleri vardır. Şekersiz yapıldığında yanında lokumla getirilir. Boğaza tıkanmasın diye de bir bardak ılık su hemen fincanın yanına konur.

Üretim yeri olarak ise yanlış bilmiyorsam dünyada Etiyopya, Brezilya, Kolombiya ve Malezya gibi yerlerde kahve yetişir. Eskiden kahve bize Yemen üzerinden gelirmiş. Bu yüzden Yemenin de kahvesi meşhur denilebilir.

Fast food türü kahve ise daha çok İtalya’dan dünyaya yayılmıştır. Şimdilerde uzun ve garip isimlerle anılan makiato ve ekspresso gibi isimler İtalyan kaynaklıdır.

Bu yazı 363 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu