Nerenin
Küre nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Küre nerenin ilçesi

Küre nerenin ilçesi, nesi meşhur, nereleri gezilir bilgi vereceğim. Küre nerenin ilçesi Küre, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, Kastamonu ilinin ilçesidir. Tarihi...

Küre nerenin ilçesi, nesi meşhur, nereleri gezilir bilgi vereceğim.

Küre nerenin ilçesi


Küre, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, Kastamonu ilinin ilçesidir. Tarihi çok eskiye dayanan ilçemiz doğal zenginlikleri ve temiz havasıyla insanları farklı atmosferin içine sokmaktadır. Yemyeşil doğası, bol oksijeni ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Küre’nin en eski yapılarından olan Hoca Akşemseddin Camii MS. 1400’lü yıllarda Hoca Akşemsettin tarafından yapılmıştır. Bu camimiz mimarisi, akustiği, kapısı ve minberindeki ağaç işlemeleri ile meraklılarının mutlaka görmesi gereken tarihi bir eserdir. İlçemiz hudutları içerisinde bulunan Doğanlar Kalesi’nin Paflagonyalılar tarafından MÖ 1100-700 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Kale günümüze oldukça harap durumda gelen bu kalenin kalıntılarından üç ayrı bölümden meydana geldiği anlaşılmaktadır. İstiklal Yolu İnebolu sahili tarafından başlayıp  Küre, Seydiler, Kastamonu, Çankırı,  Ankara’ya uzanan tarihi yoldur. Bu yolu diğer yollardan ayıran özelliği ise Kurtuluş savaşı zamanında İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanelerin titiz bir biçimde cepheye ulaştırmak için kullanılan yol olmasıdır. İkiçay Köprüsü, Kurtuluş Savaşı’na Türk kadınının adını tarihe altın harflerle kazıtan Şehit Şerife Bacı’nın, Halime Çavuş’un, kağnısı ile İnebolu’dan Ankara’ya cephane taşırken kullandığı ilçemizdeki köprüdür. İlçemizde değişik rivayetlerle anlatılan ve ayakta olan türbeler bulunmaktadır. Bunlar Merhem Türbesi ve Battallar Türbesi’dir. Türkiye’de en zengin mantar çeşidinin bölgemizde yetiştiği görülmektedir. İlçemiz çekme helvası Kuyu Kebabı ile meşhurdur.

İlçemize ziyaret etmeniz durumunda, yöresel ve coğrafi özellikleriyle göz kamaştıran bölgeleri tanımış ve görmüş olacaksınız. Tarihi oldukça etkileyici geçmişlerle dolu ilçemiz buram buram anadolu kokmaktadır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu