Nerenin
İncesu nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

İncesu nerenin ilçesi

İncesu nerenin ilçesi , hiç duydunuz mu ? Viranşehir Roma Mezarlarının bulunduğu İncesu nereye bağlı ?  İncesu nerenin ilçesi İncesu,...

İncesu nerenin ilçesi , hiç duydunuz mu ? Viranşehir Roma Mezarlarının bulunduğu İncesu nereye bağlı ?

 İncesu nerenin ilçesi


İncesu, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kayseri ilinin bir ilçesidir. İncesu, Kayseri’nin beş metropol ilçesinden biridir. İncesu, tarihi ile ilgi çeken bir ilçedir. İlçenin tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. O dönemde burada Sadogora isimli bir yerleşim yeri bulunmaktaydı. İncesu’da kapodokya tipi bir yerleşim görülmektedir. İlçede birçok tarihi yapı ve kalıntı bulunur. İlçede kaya mezarları, Tekgöz Köprüsü, Viranşehir Roma Mezarları, arasta, kırklar ini, kayalara oyulmuş birçok in görülmektedir. Günümüzdeki İncesu 1660 yılında, Kara Mustafa Paşa tarafından kurulmuştur. Kara Mustafa Paşa, bölgenin çeteler tarafından saldırıya uğramasını önlemek için buraya bir külliye yaptırmıştır. Bu külliyenin içinde cami, medrese, kervansaray, hamam, çeşme, fırın, dükkanlar ve su yolları bulunur. Külliyenin etrafı, sura benzer bir duvarla çevrilir. Böylece çete saldırılarından korunur. İlçe de bu külliyenin çevresinde kurulmuştur. İncesu, bölgede en kaliteli üzümlerin yetiştirildiği yerdir. İlçede üzüm üretimi çok yüksek yüzeydedir. İncesu’da klasik Kayseri mutfağı vardır. Birçok mantı çeşidi yapılır. Bunların başlıcaları; etli mantı, sıkma mantı ve soğanlı mantıdır. Tatlı olarak İncesu’da ekmek tatlısı yapılır. Bunun dışında ilçeden ayrılırken birbirinden güzel el yapımı halılardan satın alabilirsiniz. Yiyecek olarak ilçeden ayrılırken, bidonla pekmez alabilir ve sene boyunca yiyebilirsiniz.

Siz de eğer bu tarihi mekanları gezmek ve İncesu’nun eşsiz lezzetlerini tatmak istiyorsanız, bu bölgenin yakınından geçerken mutlaka uğramalısınız. Keyifli ve konforlu bir seyahat için, İncesu ilçemiz sizin için kaçınılmaz fırsattır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu