Berlin nerenin başkenti

Avrupanın göbeğine gidiyoruz. Bir süre öncesine kadar ortadan ikiye bölünmüş olan Berlin nerenin başkenti biliyor musunuz ?

Yakın bir tarihe kadar Berlin Demokratik Almanya diye bilinen olimpiyatlara kaslı kadın sporcu göndermesiyle namlı ülke ile gurbetçilerimizin fethetmeye yeltendiği Federal Almanya arasında paylaşılan bir yerdi.


Nitekim duvar yıkıldı ve Berlin Almanya’nın başkenti oldu. Duvarın yıkılmasıyla birlikte doğunun açları işsizleri Almanya’nın içine etti. Bizim gurbetçilere de şekil yapmaya başladılar. İşsizlik çoğalınca eskiden nimet gördükleri Türklere burun kıvırmaya başladılar.

Her neyse onu geçelim. Berlinde bir kadın diye bir film var. Size onu anlatayım. 2. Dünya savaşında Almanlar Sovyetlere saldırıyor. Filmin başında kadeh tokuşturan Almanlar var. İlerleyen zamanda Almanya savaşı kaybediyor ve Sovyetlerin meşhur ordusu yıllardır kadın yüzü görmemiş askerleri ile birlikte savaş nedeniyle sadece kadın ve ihtiyarların yaşadığı Berlin’e giriyor.

İşte bu film yaşanan dramayı güzel bir şekilde anlatıyor. Bakalım Berlin’de bir kadın yüzbinlerce abazan düşman askeri karşısında nasıl bir formül bulacak ?

Bu yazı 328 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu