Azdavay nerenin ilçesi

Azdavay kelimesini duyan bir kere daha soruyor. Azz…? Daha sonrada ekliyor, Azdavay nerenin ilçesi diye. Adı fazla bilinmese de gezilecek yerler ve tadılacak yerler açısından zengin olan Azdavay hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Azdavay nerenin ilçesi


Azdavay, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Azdavay, Küre Dağı Milli Parkı’nın içerisinde bulunduğundan birçok doğal güzelliğe sahiptir. Yemyeşil bir ilçe olan Azdavay, son zamanlarda ekoturizm yapılan bir yer olmuştur. Bölge doğa yürüyüşüne elverişli geniş alanlara sahiptir. Azdavay’da bulunan Çatak Kanyonu, dünyanın en büyük dördüncü kanyonu olma özelliğini elinde bulunduruyor. Kanyondan 700 metre yükseklikteki gözetleme yerine çıkıldığında, kanyon ayaklarınızın altına seriliyor. Burada eşsiz bir manzarayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bölgede birçok doğal güzellik bulunur. Bunların bazıları; Horma Kanyonu, Çal Kanyonu, Medil Mağarası, Asar Kayası, Anıt Ağaç, Akçasu Mesiresi, Suğla Yaylası, Azdavay Saray Şelalesi, Mercimeklik Kayası, Kız Kayası, Tabaklı Kayası, Aşar Kalesi ve Aşıklar Köprüsü’dür. İlçenin doğal güzellikleri turistleri buraya çekmektedir. Burada bol oksijenli havasıyla ve yemyeşil doğasıyla sizi karşılayan bir cennet sizleri beklemektedir. Doğal güzellikleri çok fazla olan bu ilçenin, birçok yöresel lezzeti vardır. Bunların başlıcaları; arpa çorbası, baş çorbası, bulamaç çorbaları, bulgur çorbaları, çarpan çorbası, düğün çorbası, ekmek çorbası, güllü çorbası, haşul çorbası, karatabana çorbası, kestane çorbası, keşkek, miyane çorbası, avuz, cırık, çekme helva, delioğlan sarığı, gül baklava, kabak tatlısı, kalem sarması, pancar dolma, sapla sarması, cizleme, akıtma ekmeği, çökelek ekmeği, bazlama, gözleme, oklava, gücek, kül çöreği, çullu börek, ıspıt kavurması, kesik pırsıtması ve daha birçok yerel lezzetlerdir.

Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Azdavay’ı ziyeret etmek için, birçok sebebiniz var. Yöresel tatlar ve anadolunun unutulmaz köşeleri Azdavay ilçemizde mevcuttur.

Bu yazı 476 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu