Nerenin
Aydıncık nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Aydıncık nerenin ilçesi

Aydıncık nerenin ilçesi şeklinde soranlar var. Ayvacık ve Aydın gibi yerlerle karıştırılıyor burası. Sizi daha fazla meraklandırma da cevabını vereyim....

Aydıncık nerenin ilçesi şeklinde soranlar var. Ayvacık ve Aydın gibi yerlerle karıştırılıyor burası. Sizi daha fazla meraklandırma da cevabını vereyim.

Aydıncık nerenin ilçesi


Aydıncık, Akdeniz Bölgesinde bulunan, Mersin ilinin ilçesidir.Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği  etmiş olan Aydıncık’ın tarihî adı Kelenderis’tir. İlçemiz turizme elverişli ve ziyaretçilere açık bir alandır.İlçemiz limanlarla ticari amaçlı kurulduğu için limanları meşhurdur ve birçok liman mevcuttur.Tarihi açısından birçok eserler bulunmaktadır.İlçemizde bulunan bu eserler korunma altına alınmış ve restore edilmiştir.Tarihi MS 4. yüzyıla dayanan Roma Hamamı Roma döneminde inşa edilmiş olup, kalıntılarının hala mevcut olduğu bilinmektedir. Dörtayak Anıtmezarı’ da milattan sonra 2.yüzyılda yapılmıştır.Tarihte ilçenin günümüze sağlam bir şekilde gelen bir eseridir.Eskiden ölmüş ve başka bir yere gömülmüş birinin anısına yapılmış boş mezardır. Dörtayak, iri dört ayağa sahip olduğu için, halk tarafından “Dörtayak” diye adlandırılmıştır.Gilindire (Kelenderis) Kalesi, adını ilçemizin eski adından almıştır.İlçemizde günümüze kadar gelebilen kalıtı, kalenin temelidir.İlçemizde birçok yeraltı oda mezarları bulunmuştur.Günümüzde hala tarihi tonozlu mezarlar mevcuttur.Araştırmalara göre bu mezarların tarihi milattan önce 4.yüzyıla dayanmaktadır.Tarihten bu güne gelmiş eserlerden biride Gilindire Mağarası’dır.Mağaranın iç duvarları neredeyse tamamen her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır.Mağaranın sonunda göl bulunmaktadır.Restore edilmesi ve korunması için projeler yapılmış ve turizme hazırlanmıştır.Aydıncık’ın yöresel lezzetleri Tantuni,  Fındık Lahmacun, Cezerye, Kerebici,  Etli Buğday Ezmesi, Buğday Çorbas, Fellah Et Haşlama, Fellah İçli Köftesi, Bunbar,  Döğme, Hamur Çorbası, Kaşarlı Karides, Fellah Açık Tandır Ekmeği, Sütlaç’tır. İlçemizde tantuni yöresel yemeklerin başında gelir.

Sizde muhteşem bir görünüme sahip olan ilçe, gerek lezzetleri, gerekse tarihi geçmişiyle büyüleyici güzelliğe sahiptir. Ülkemizin bu muhteşem güzelliklerini gezmeyi, görmeyi ihmal etmeyin. Ruhunuzu eşsiz güzelliklerle yıkayın.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu