Nerenin
Aliağa nerenin ilçesi
23 Ocak 2017
nerenin

Aliağa nerenin ilçesi

Aliağa nerenin ilçesi, İzmir mi Muğla mı yoksa Aydın mı ? Aliağa, Ege Bölgesi’nde bulunan, İzmir ilinin ilçesidir. Geçmiş tarihinde...

Aliağa nerenin ilçesi, İzmir mi Muğla mı yoksa Aydın mı ? Aliağa, Ege Bölgesi’nde bulunan, İzmir ilinin ilçesidir. Geçmiş tarihinde birçok devletlerin yerleşim yeri ve limanları olarak kullanılmıştır. İlçemiz bölgenin ekonomik açısından büyük önem taşıyan ilçelerinden biridir. Deniz ve sahil şeritleriyle sahil kasabalarını andıran bir görünümü vardır. İzmir’de yüzme ve tatil bölgesi olarak bilinir. Aliağa’nın eski yerleşim alanlarından biri olan Kyme Antik Kenti, Aiolis kentleri arasında en önemli ve en büyük yerleşim alanıdır. Antik kentin kalıntıları bütün olarak günümüze kadar gelememiştir. Çünkü kalıntılar olduğu gibi yağmalanmış ve yeni yapılaşmalarda bu kentin kalıntıları kullanılmıştır. Ancak yine de görülmeye değer bir antik yerleşim alanıdır. 12 Aiol kentlerinden biri olan Gryneion Antik Kenti, Aliağa’ya bağlı olan Yeni Şakran beldesi yakınlarında yer alır. Çandarlı Körfezi’nin kenarında bulunan Gryneion, ayakta olduğu  dönemde önemli bir kehanet merkeziydi. Antik kent sadece kalıntılarıyla değil, özellikle yaz mevsiminde açılan zakkumlarıyla misafirlerine doğanın en güzel yüzünü de ihmal etmeyi unutmuyor. Adını bir Amazon Kraliçesi olan Myrina’dan alan Myrina Antik Kenti,  ilçemizde bulunmaktadır. Köklü bir tarihi ve zengin kalıntıları vardır. Özellikle 1874 yılında yapılan bir kazıda bu bölgede beş bine yakın mezar çıkartılmıştır.İzmir’in tarihine zenginlik katan Myrina Antik Kenti ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor.

Aliağa nerenin ilçesi


Tarihi ve doğal zenginlikleriyle içimizi açan ilçemize ziyaret ettiğimizde yöresel yemeklerinden tatmadan geçmeyiniz. İlçemizin en güzel yöresel yemekleri boyoz, kumru, zerde, keşkek’tir. Muhteşem tatlarıyla damak zevkine uygun yemekleri tadabilirsiniz. İlçe halkı ve konaklama kuruluşları, güleryüz ve misafirperverlikle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2016-2017

Evde ek iş yapmak istiyorum Crocs terlik numara tablosu